A közmondás nem közhely!

2010.08.05. 13:53

A közmondások oly szólásmódok, melyek a józan ész alapigazságait, az apák tapasztalatait a népnél örökölt formában, velős szavakban adják át az utókor fiainak s így szájról-szájra élnek és közkeletnek örvendenek. Tehát a közmondás valamely általános tapasztalaton alapuló igazságnak rövid alakban való kifejezése és mintegy leszűrődése azon ősrégi tapasztalatoknak, melyek évszázadokon keresztül a gyakorlati életben megdönthetetlen igazságnak bizonyultak be

A bejegyzés trackback címe:

https://politoxzuzok.blog.hu/api/trackback/id/tr882201171

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Politox 2010.08.05. 13:58:17

a közhely:
A közhely vagy klisé egy olyan gondolat leírására használt kifejezés, amelyet olyan gyakran és olyan módon használnak, hogy eredeti hatása és értelme elvész. A választékos nyelvhasználatban és például lexikonszerkesztésnél a közhelyeket tudatosan kerülik és helyettük más, közhelynek nem minősülő kifejezéseket, szavakat használnak.
Anglia gyakran csak "a ködös Albion", a labdarúgásban a jó csapat csak "aranylábú fiúk", míg a prostituáltak – eufemizmussal – csak "lányok".
A körülírás elveszítheti eredeti hangulatát, például a "napvilágot lát" semmivel nem több, mint a "megszületik", vagy "megjelenik", a kifejezést látva senki nem gondol arra, hogy a születő egyed szemét hirtelen, életében először éri a fény.
A "hírnevét öregbíti(k)" helyett "hírnevét megalapozzák/növelik/fokozzák " stb. sokkal érthetőbb. (Különben senki nem használja más szövegkörnyezetben az elavult "öregbít" szót).
"A támadó letette a névjegyét" (sportcikkben) – értsd: hamar felfigyeltek a játékára (nehezen hihető, hogy a kifejezés azt jelentené, a meccs kezdetén a gyepre helyezte névjegykártyáját).
Egy múzeum "féltve őrzött kincsei közé tartozik" – bármi, amit érdemes megnézni.
"belekóstol a nemzetközi hírnévbe" – értelmetlen kifejezés, ha világhírű személyről szól, hiszen a kóstolást nem mindig követi a fogyasztás –, amikor Elba szigetéről visszatért, Napóleon ismét "belekóstolt" a hatalomba – hamarosan ugyanis el is veszítette.
"dióhéjban" – egyszerűen: "röviden".
a "pilóta" csak a sportújságokban jelent autóversenyzőt,
főleg a sportnyelvben a csapatokat "gárda"-ként emlegetik.
a könnyűzenei együtteseket előszeretettel nevezik "bandának".
"ifjú (vagy fiatal) titán" – tehetséges fiatal, főleg a sajtónyelvben.
"Bontogatja szárnyait" – a később sikeressé vált versenyző, kezdetben – ez nem jelent mást, mint a hasonló értelmű "mutogatja az oroszlánkörmeit".
"Ereiben ír és skót vér is csörgedezik" – vagyis ír és skót származású.
"Szárnyra kapta a világhír" – egyszerűen "világhírű lett".
"kirobbanthatatlan" nyilvánvalóan túlzó jelző. Főként olyan emberre mondják, akinek a pozíciója egy csapatban, állásban (tisztségben) megingathatatlan (vagy annak látszik). A szó túl gyakori használata közhelyet eredményezhet."
süti beállítások módosítása